Fayda Ne Demek? Fayda Eş Anlamlısı, Faydanın Eş Anlamlısı Nedir?

Yapılmış olan her hangi bir girişimin sonunda elde edilen olumlu sonuçları ifade etmeye yarayan sözcüktür fayda.

Ya da kişilerin yardımı sonucu amaçladığınız konuda düşündüğünüz sonuçlara ulaşmakta kişilerin fayda sağladığını vurgulayabilmektedir.

İnternet aleminin en iyi kelime anlamı sorgulama sözlüğü olan anlamlisi.org, anlamını merak ettiğiniz on binlerce kelimeyi çabucak öğrenme fırsatı sunmaktadır. Aradığınız kelimeleri tüm manalarıyla sıralayan anlamlisi.org adresinde bir sözcüğün zıt anlamlılarını ve eş anlamlılarını hemen keşfedebilirsiniz. Fayda kelimesinin eş anlamlı karşılıkları ve zıt anlamı için tıklayınız:

http://fayda.anlamlisi.org/

Kolay kullanım özellikleriyle hazırlanan internet sitemizde bulunan arama motoru sayesinde o kelimelerin cümle içindeki kullanımlarını görecek, öğrenmeyi kolay bir hale getirebileceksiniz. Bir sözcüğün Türk Dil Kurumu’na göre karşılıkları yine internet sitemizde sizleri beklemektedir.

Fayda sözcüğünü dilimizde sıkça kullanırız. Belirli bir konuda bize yarar sağlayan şeyleri bu kelimeyle ifade edebiliriz. Fayda kelimesi Arapça kökenlidir ve genellikle dilimizde yarar veren şeyleri belirtmek için kullanılır.

“Bu ders bana çok fayda sağladı.”

“Fayda vermeyen, sağlıksız alışkanlıkları bir kenara bıraktı.”

Yarar sağlayan şeyleri belirtmek için faydalı kelimesini kullanabiliriz. Bu kelimenin karşıtı faydasız olarak ifade edilir

“İnsan sağlığına faydalı, taze sebze ve meyvelerden yemeliyiz.”

“Faydalı işler yaparak ülkemizin gelişimine katkı sağlamış biriydi.”

“Çevreye faydalı bir icat üzerinde çalışıyoruz.”

“Bu ders çalışma programım faydasız olduğu için çalışma saatlerimi arttırdım.”

Fayda sözcüğü ekonomik bir terim olarak “kar” anlamında kullanılabilir. Fayda sözcüğünün eş ve zıt anlamlarını kolayca öğrenme fırsatı bulabilirsiniz.

Fayda ile ilgili örnek cümleler görerek kolay öğrenmek ve tüm anlamlarını detaylı bir şekilde öğrenmek için anlamlisi.org adresini ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde yer alan arama kutucuğunu kullanarak on binlerce kelimenin daha anlamını keyifle sorgulayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir